Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.

Johan Blom fortsätter att utbilda sig inom Svenska Olympiska kommittén
2018-09-19 21:10
Det är ett intensivt upplägget på Bosön mellan dagarna 30:e september - 1 oktober för Johan Blom när Tränarutvecklingsprogrammet 2020 fortsätter.

Söndag 30 sept


11.00-12.30 Ankomst Bosön, registrering vid receptionen + lunch i restaurangen


12.30-13.00 START TRÄNARUTVECKLINGSPROGRAMMET 2020


Olympisk Mästare: Peter Reinebo + Markus Oscarsson (OS: 1 Guld, 1 Silver; VM: 3 Guld; 1 Silver, 1 Brons)


13.00-15.00 FORSKARE/TEORI: MUSKEL & STYRKETRÄNING


13.00-13.45 Skelettmuskeln: Professor Håkan Westerblad, Karolinska Institutet


13.45-15.00 Styrka-Power: Forskare Mathias Wernbom (PhD), Göteborgs universitet


15.00-20.00 TRÄNINGSLÄRA: ATLETISM, STYRKA, POWER


15.00-15.45 Atletism, Styrka, Power - exempel från konståkning. Tränare/Coach Regina Jensen, Konståkningsförbundet och SOK:s Träningsrådgivare Jesper Sjökvist (PhD)


15.45-16.15 Incheckning i receptionen + mellanmål i restaurangen med programpunkt ’Nutrition vid träning Styrka/Power’, SOK:s Näringsfysiolog Linda Bakkman (PhD)


16.15-17.45 Styrka/Power Vesteinn Hafsteinsson, Tränare Friidrott (Diskus Daniel Ståhl)


17.45-20.00 STYRKETRÄNING OCH BIOMEKANIK, teori & praktik


Professor Tron Krosshaug, Oslo Sports Trauma Research Center och Norges Idrottshögskola


20.30- Middag i Mästarvillan samt programpunkt ’Nutrition Styrka’, Linda Bakkman (PhD)


Måndag 1 okt


07.00-08.00 Frukost + utcheckning innan kl. 08.30


08.30-10.50 PRAKTISKA PASS - exempelpass med elitaktiva, 3 stationer á 30min+10min diskussion


08.30-09.10 Fria vikter (Olympiska lyft och knäböjning):


SOK:s Träningsrådgivare Rickard Nilsson och Mats Lindkvist Tyngdlyftningsförbundet


09.20-10.00 Styrka-Power-Explosivitet-Snabbhet med exempel från kast, Vesteinn Hafsteinsson


10.10-10.50 Styrketräning. Hel och frisk samt förbättra prestation i gymnastik


SOK:s Träningsrådgivare Dimitrios ”Dimman” Panagiotopoulos och Niklas Heckscher


11.00-12.00 REFLEKTIONER/ERFARENHETER SOK:s Träningsrådgivare Rickard+Niklas+Dimman


12.00-13.00 Lunch


13.00-14.30 STYRKETRÄNING Sportfysiolog Thue Kvorning (PhD), Team Danmark och Syddanskt Universitet, Odense, Danmark (DAN: 15 medaljer i Rio-OS 2016)


14.30-15.30 Tokyo-OS 2020, Japan - "Solens Rike”, SOK:s Sportchefer Glenn Östh och Henrik Forsberg


15.30-16.00 Fika


16.00-16.45 "UPPSAMLINGSHEAT" - summering av Träff 1 och översikt av kommande träffar


16.45-17.00 Avslutning


 




Nyhetsarkiv
Börja spela?2018-09-29 11:44
GotElit - funktionärer2018-09-12 14:37
Badmintonligan 2018 20192018-09-09 20:06
SM U15 Brons - damsingel2018-03-18 20:00
SM U17 Guld - herrdubbel2018-03-18 19:21
SM U17 - dag 2 avklarad2018-03-17 20:53
All England igång.2018-03-14 13:02
Rookie team Cup.2018-03-11 21:39
Det hände då2018-02-08 07:00
Junior SM i Umeå2018-02-07 08:00
SENIOR SM 2018-02-02 10:45
Nya segrar i Div 12018-01-07 10:01
BSO Stockholm. 2017-12-11 11:22
 
vi stödjer Frölunda
Snabblänkar